Dovolenka v Chorvátsku a povinná výbava vozidla

Keďže zákony a vyhlášky sa v dovolenkových destináciách rýchlo menia, základná rada znie: Čím viac nepovinnej výbavy so sebou vozíte, tým lepšie pre vás. 

 

Počuli ste o tom, že v zahraničí vám v aute podľa Viedenského dohovoru o cestnej premávke z roku 1968 stačí povinná výbava podľa slovenskej legislatívy? Neverte tomu, je to fáma. Všetky vozidlá v medzinárodnej doprave síce podľa tejto dohody musia spĺňať technické požiadavky v krajine registrácie, Viedenský dohovor však neupravuje povinnú výbavu. Ak ste pripravený viesť s policajtmi právnickú argumentáciu v chorvátštine, maďarčine alebo v slovinčine o tom, že povinná výbava je súčasťou požiadaviek na technickú spôsobilosť vozidla, nech sa páči. Ak však chcete po Jadrane jazdiť bez zbytočných problémov, dočítajte radšej tento článok do konca.

 

 

Povinnej výbavy ubudlo

Najprv si pripomeňme zákon platný na Slovensku, keďže vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, sa zmenila v roku 2018. Čo sa týka povinnej výbavy, vodičom žiadne nové povinnosti nepribudli. Práve naopak. Povinnou výbavou po novom už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky ani ťažné lano. Povinný však je homologizovaný prenosný výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, pričom vyhláška necháva možnosť výberu medzi vestou, overalom, nohavicami, bundou alebo pláštenkou. Musí však byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča vozidla a musí spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou. Pre autá s kolesami bez technológie jazdy aj po defekte ostáva povinnou výbavou náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou. Ďalej je to lekárničkas predpísaným obsahom v expiračnej dobe. Pre vozidlá s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3,5 tony, je povinný aj zakladací klin, ktorý účinne zabezpečí vozidlo proti samovoľnému pohybu a hasiaci prístroj.

 

Radšej viac ako menej

 

Ako je to s povinnou výbavou v krajinách, cez ktoré budete prechádzať na Jadran? V Maďarsku je to rovnaké ako na Slovensku. V Rakúsku ani v Slovinsku nepotrebujete náhradnú pneumatiku, v Slovinsku aj v Chorvátsku však do povinnej výbavy stále patrí súprava náhradných žiaroviek. Viac ako zákonom sa však v každom prípade oplatí riadiť zdravým rozumom. Malý hasiaci prístroj, ktorý v osobnom aute nie je povinný v žiadnej zo spomínaných krajín, môže zachrániť vaše auto. Nič nepokazíte, ak si do kufra auta pribalíte aj nepovinné ťažné lano. Jednoducho, čím viac nepovinnej výbavy so sebou vozíte, tým viac peňazí ušetríte, keď sa náhodou niečo stane.

 

Pri požičanom nezabudnite na potvrdenia

 

Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla v chorvátskom, alebo anglickom jazyku, že vozidlo bolo zapožičané. Pri cestovaní do Chorvátska vám výrazne pomôže mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii nájdete informácie o stave na cestách a hraničných priechodoch, ceny pohonných hmôt a poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.