Kedy je najvhodnejší čas prezuť?

Letné a zimné pneumatiky majú rozdielne vlastnosti. Bezpečná je iba jazda na správne zvolených pneumatikách s dostatočným dezénom.

 

Väčšina vodičov jazdí na zimných pneumatikách od októbra do apríla. Je to pohodlné a bezpečné. Aj na malom Slovensku sú však regionálne klimatické pomery rôzne a kým na severe alebo v horských oblastiach je rozumné jazdiť na zimných pneumatikách šesť mesiacov v roku, na juhu to môže byť zbytočné. Preto je zákon formulovaný tak, že ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Ak teda budete jazdiť v stanovenom období na letných pneumatikách po suchej vozovke, zákon neporušíte. Na zasneženej ceste vám však hrozí pokuta a v prípade nehody aj zníženie poistného plnenia.

 

 

Rozdiely medzi pneumatikami sú veľké

 

Základný rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je v gumovej zmesi, z ktorej sú vyrobené. Letné gumy sú tvrdšie ako zimné, lebo horúci asfalt tvrdú gumu zmäkčí. Ak však na letných pneumatikách jazdíte v zime, nemá potrebnú priľnavosť a ohrozujete seba, spolujazdcov, aj ďalších účastníkov premávky. Zimná pneumatika má navyše oproti letnej v dezéne oveľa viac drážok, aby lepšie odvádzali sneh.

 

Hĺbku dezénu odmeriate mincou 

 

Hrúbka dezénu je pre bezpečnosť veľmi dôležitá. Nové zimné pneumatiky ju majú od 7 do 8 milimetrov, zákon ju stanovuje na minimálne 3 milimetre. Táto hĺbka dezénu je však hraničná a výrobcovia odporúčajú hĺbku aspoň 4 milimetre. Čím viac je totiž dezén opotrebovaný, tým menší kontakt má pneumatika s vozovkou a tým horšia je stabilita vozidla. Hĺbku dezénu si jednoducho skontrolujete mincou. Slovenská 5-centová minca má na zadnej časti vyobrazený Kriváň. Ak vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika na vašom vozidle má hĺbku viac ako tri milimetre. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatiku je potrebné prezuť. Ak chcete odmerať štyri milimetre, pomôžete si dvojeurovou mincou. Strieborný okraj dvojeurovky má presne 4 milimetre.

 

Hranica je 7°C

 

Keďže zákon presný termín prezutia pneumatík nestanovuje, z odporúčania výrobcov vyplýva, že ideálny čas na prezutie vozidla do zimných pneumatík je v období, keď denná teplota dosahuje 7°C a menej. Ak nechcete uvažovať nad tým, kedy je správny čas pneumatiky vymeniť, môžete zvoliť celoročné pneumatiky. Tie sú však vhodné skôr pre južné regióny Slovenska, kde sneh začína byť raritou. Keďže si vystačíte s jednou sadou pneumatík, znížite síce svoje náklady, celoročné gumové zmesy však majú nízku priľnavosť a na mokrej, zasneženej a zľadovatenej ceste sú menej spoľahlivé. Pre jazdu vo vysokých rýchlostiach sú vyslovene nevhodné.