DOGA CARS / Rady pre motoristov / Letná kontrola vozidla


Letná kontrola vozidla

Dovolenky, vysoké teploty, slnko, to všetko čaká na vaše vozidlo počas leta. Dôkladná kontrola vozidla pred letom vám pomôže predísť mnohým problémom.

Klimatizácia

Klimatizácia, ktorú počas leta využívate dennodenne je zdrojom mnohých baktérií a plesní. Prvé čistenie by ste mali absolvovať po zime. Ďalšie čistenie je vhodné pred letom aj s ďalším úkonom, na ktorý netreba zabúdať a to kontrola výkonu chladenie s doplnením chladiva v klimatizačnom okruhu. Chladivo sa totiž prirodzene odparuje, čím sa znižuje chladiaci výkon a zvyšuje spotreba paliva. 

Batéria a vysoké teploty

Pri veľkých mrazoch sa vám batéria môže vybiť, vďaka čomu nenaštartujete, ale viete, že vysoké teploty sú taktiež pre autobatérie škodlivé? Keď auto stojí v horúčave dlhšiu dobu, napríklad na dovolenke, dochádza k veľkému samovybíjaniu a strate kapacity batérie. A práve takto poškodená autobatéria vám môže spôsobiť problém aj v lete, ale aj v zime. Preto je dobré dať batériu pravidelne premerať.

Vosk na ochranu laku

Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie výrazne škodia laku, ktorý stráca intenzitu farby a lesk. Je mnoho prostriedkov a voskov, ktoré dokážu ochrániť lak vášho vozidla. Vosk by ste mali aplikovať 2x ročne – pred letou a pred zimou.

Kontrola stieračov

Dažde a časté búrky, ktorým sa počas leta nevyhnete. A preto majte vždy stierače v perfektom stave, ktoré vám počas silných dažďov zabezpečia kvalitný a bezpečný výhľad. Kedy je potrebné vymeniť stierače sa dočítate v našom článku.

Čaká vás dlhá cesta?

Pred dlhou cestou na dovolenku si nechajte vozidlo komplexne skontrolovať v autorizovanom servise. Funkčnosť osvetlenia, stav bŕzd, tlmičov, pružín, nápravy, prevádzkové kvapaliny, výfukový systém a mnoho ďalších vecí vám dokáže odborne skontrolovať autorizovaný servis, vďaka ktorému môžete predísť nepríjemným problémom na dovolenke a nákladnej oprave vozidla v zahraničí.

Nezabúdajte na pravidelnú samokontrolu vozidla

Nezabúdajte, že vozidlo je potrebné pravidelne kontrolovať aj mimo servisných prehliadok. Prečítajte si náš článok o Pravidelnej kontrole vozidla.

Podobné články