DOGA CARS / Rady pre motoristov / Ako bezpečne opraviť defekt?


Ako bezpečne opraviť defekt?

Defekt na pneumatike je jednou z nepríjemných vecí, najmä keď vás zastihne na nevhodnom mieste a v nevhodnom čase.

Dôležitá je samozrejme prevencia a opatrnosť. Nepoužívajte zjazdené pneumatiky, ktoré sú na defekt náchylnejšie. Vyhýbajte sa jazde na krajnici, kde sa môžu nachádzať rôzne ostré predmety, či kusy skla. Vyhnite sa jazde na poľných a neupravených cestách.

Bezpečnosť na prvom mieste

Keď už napriek vašej opatrnosti k defektu dôjde, je potrebné pomaly zastať s autom na bezpečnom mieste. Ak v blízkom okolí nemáte žiadne bezpečné miesto na zastavenie, zastavte čo najviac za krajnicou a zapnite výstražné svetlá. Oblečte si reflexnú vestu a čo najrýchlejšie bezpečne opustite vozidlo, najmä ak ste na frekventovanej ceste či diaľnici. Vyberte výstražný trojuholník a umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti na viditeľnom mieste. Ideálne 50 m za vozidlom na bežných cestách a 100 m na diaľnici. V prípade zákruty, umiestnite trojuholník vždy pred zákrutu. Ak dostanete defekt na diaľnici, odporúčame kontaktovať diaľničnú patrolu na linke 0800 100 007 a počkajte na ich príchod, ktorí bezpečne označia vaše vozidlo a predídu tým prípadnej kolízii.

Máte v aute rezervu?

Vaše auto je vybavené buď rezervou, lepiacou sadou alebo run-flat pneumatikami. Ak nemáte nič z tohto, musíte sa spoľahnúť len na odťah. Run-flat pneumatiky vám umožnia prejsť desiatky kilometrov do servisu pri obmedzenej rýchlosti, lepiaca sada môže pomôcť v určitých prípadoch, tým že zalepí poškodené miesto a pri obmedzenej rýchlosti sa dopravíte do servisu. A rezerva je azda najistejší spôsob ako ďalej pokračovať v ceste.

Ako vymeniť rezervu?

  1. Zatiahnite ručnú brzdu.
  2. Povoľte skrutky na kolese.
  3. Heverom zdvihnite vozidlo, aby pneumatika bola cca 5 cm nad vozovkou.
  4. Zložte skrutky a koleso.
  5. Nasaďte rezervu, vložte skrutky a dotiahnite.
  6. Spusťte vozidlo a dotiahnite poriadne skrutky.

Tento proces vám na základe vašich skúseností bude trvať 10-20 minút. Ak sa defektu obávate, vyskúšajte si výmenu kolesa doma, aby ste vedeli čo vás čaká.

Podobné články