DOGA CARS / Rady pre motoristov / Jeseň na cestách


Jeseň na cestách

Jesenné obdobie na cestách je dobrou prípravou na zimné cesty, ktoré nie raz zaskočí aj skúseného vodiča. Premenlivé obdobie so sebou prináša niekoľko nástrah.

Hmly a svietenie

Jesenné hmly sú na niektorých územiach Slovenska takmer na dennom poriadku. Niekedy je viditeľnosť na desiatky metrov, niekedy máte problém vidieť tesne pred auto. Základom jazdy v hmle je byť videný, ale zbytočne neoslepovať ďalších vodičov. 

Jazda v hmle so sebou prináša 2 časté chyby: používanie denného svietenia a zlé používanie hmloviek. Denné svietenie nemá v hmle čo robiť, lebo vám svietia iba predné svetlá a zadné zostávajú zhasnuté. Preto vodiči za vami majú oveľa menší reakčný čas, keď sa im zjavíte v ceste. V hmle je vždy potrebné zapnúť stretávacie svetlá, ktoré zlepšia vašu viditeľnosť vpredu, ale najmä vzadu pre ostatných vodičov.

Druhou chybou je zlé používanie hmloviek. Predné hmlovky slúžia predovšetkým na to, aby vám zlepšili pohľad na cestu, keďže sú umiestnené nižšie a majú väčšiu šancu svietiť pod hmlu. Ak vám predné hmlovky nezlepšujú váš výhľad, nepoužívajte ich zbytočne.

Zadné hmlovky zase slúžia na to, aby vás ostatní šoféri skôr zbadali. Ak spozorujete, že vás auto za vami dobehlo, neoslepujte šoféra a zadnú hmlovku vypnite. Taktiež pri jazde v kolóne nemajú čo hmlovky robiť.

Letné pneumatiky

Mnoho šoférov čaká na prezutie zimných pneumatík, keď napadne prvý sneh. Treba si však uvedomiť, že stačí mokrý, studený asfalt a letné pneumatiky výrazne strácajú svoje vlastnosti. Odporúča sa prezuť na zimné pneumatiky, keď teplota dosahuje menej ako 7 stupňov. Zákon ukladá, že na Slovensku sú povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza sneh či ľad. 

Zver pri cestách

Jeseň a zima sú obdobím, kedy je zvýšený pohyb lesnej zveri pri cestách. Zver sa sťahuje z lesov ku obydliam, kde si najmä v zime ľahšie nájde stravu. V kombinácii so skorým stmievaním je potrebná dostatočná dávka predvídavosti v miestach, kde je možný stret so zverou. Mnohokrát vám môže zver vyskočiť na cestu, keď to ani nečakáte. Zároveň ak vidíte prebehujúcu zver, väčšinou nie je sama. Radšej v tme a na málo frekventovaných miestach spomaľte, buďte pozorný a tak sa môžete vyhnúť nepríjemnému zážitku. 

Podobné články