DOGA CARS / Rady pre motoristov / Ako správne používať klimatizáciu?


Ako správne používať klimatizáciu?

Klimatizácia v lete

Klimatizácia nasáva vzduch z vonkajšieho prostredia, ktorý filtruje, ochladzuje a odvlhčuje. Práve chladný a suchý vzduch negatívne pôsobí na náš dýchací systém a priame prúdenie studeného vzduchu môže vyvolať viaceré zdravotné problémy. Ako sa teda vyhnúť zdravotným rizikám a užívať si komfort, ktorý klimatizácia v aute ponúka?

Počas horúcich slnečných dní môže teplota v aute stúpnuť až na 50 stupňov Celzia. Prvým krokom pre dobrú klímu je preto účinné zníženie teploty v aute ešte pred jazdou. Ak nemáte možnosť parkovať v tieni alebo nechať pootvorené okná, zakrývajte palubnú dosku clonou. Výrazne tak znížite teplotu interiéru vozidla pri nastupovaní. Klímu však nezapínajte hneď spoločne s motorom, ale v prvých minútach jazdy interiér vyvetrajte. Po vyvetraní okná zavrite. Až teraz nastal správny čas zapnúť klimatizáciu. Ak je teplota v aute stále neznesiteľná, zapnite najskôr vnútornú cirkulácia vzduchu. Po dostatočnom vychladení interiéru potom prepnite nasávanie vzduchu na vonkajší okruh.

Auto nie je chladnička

Teraz je vhodný čas nastaviť teplotu. Aby ste neohrozili svoje zdravie, dodržiavajte zásadu nechladiť interiér o viac ako 6°C oproti vonkajšej teplote vzduchu. Pri skutočne vysokých teplotách nad 35°C neprekračujte rozdiel o viac ako 10°C. Z extrémneho chladenia priestorov totiž hrozí prechladnutie, angínové bolesti v krku, bolesť hlavy, chrbtice, kĺbov, v niektorých prípadoch až astmatický záchvat. Optimálna teplota vo vozidle je ostatne naznačená aj na ovládači klimatizácie. Je práve na pomedzí modrej a červenej škály – okolo 22 °C.

Prievan škodí zdraviu

Dbajte aj na správne nastavenie trysiek prúdenia vzduchu. Nikdy ich nenastavujte priamo na telo a už vôbec nie na tvár. Suchý klimatizovaný vzduch vysušuje kožu, oči, sliznice nosa a úst a mohli by ste si tak privodiť zápal. Priamemu prúdeniu chladného vzduchu nesmú byť vystavení ani cestujúci na zadných sedadlách. Držte sa pravidla – chladná hlava, nie nohy. Najlepší výsledok chladenia dosiahnete púšťaním chladného vzduchu odhmlievacími tryskami smerom hore na predné okno. Nepreháňajte to ani s intenzitou fúkania. Zvoľte pomalšie prúdenie, aby sa chladný vzduch akumuloval pod stropom auta, kde začne klesať a ochladzovať tak celý interiér. Pri zapnutej klíme je potrebné mať zavreté všetky okná, pri dlhšej jazde však prevetrávajte.

Klímu zapínajte aj v zime

Pred vystúpením auta v cieli je potrebná aklimatizácia. Vypnutie klimatizácie desať minút pred ukončením cesty vám pomôže zmierniť tepelný skok pri vystupovaní a klimatizačný systém sa pred vypnutím motora stihne vysušiť, čo obmedzí množenie mikróbov. Vlhkosť, ktorú klimatizácia odobrala zo vzduchu, totiž ostáva vo výparníku, kde sa zachytávajú aj drobné nečistoty. V takom prostredí sa veľmi dobre darí roztočom, baktériám, vírusom aj mikroskopickým hubám. Z tohto dôvodu je potrebné celý systém minimálne raz do roka vyčistiť. A ešte jeden tip: klimatizáciu zapínajte aj v zime. Práve jej schopnosť odvlhčovať vzduch spoľahlivo a rýchlo odstráni vodnú paru z okien

Zdroj fotky: https://www.freepik.com/

Podobné články