Diaľničné známky v okolitých krajinách

Najjednoduchší systém majú na Ukrajine - žiadnu diaľničnú známku tam nepotrebujete. Len málo kilometrov ciest totiž spĺňa európske štandardy diaľnic. Ako je to u našich ďalších susedov? 

 

Aktuálna dĺžka diaľničnej siete v Českej republike je 1257 kilometrov. Úseky, na ktorých budete potrebovať diaľničnú známku označuje dopravná značka Diaľnica, pri nespoplatnených úsekoch dopravnú značku Diaľnica dopĺňa dodatková tabuľka Bez časového poplatku.

 

Povinnosť platiť majú všetky štvorkolesové vozidlá, motocykle spoplatnené nie sú. Ceny diaľničných známok sa líšia podľa doby platnosti. Ročná - 1500 KČ / 58 € (1. 12. 2018 – 31. 1. 2020), mesačná - 440 KČ / 17 €, desaťdňová - 310 KČ / 12 €. Vozidlá nad 3,5 tony sú spoplatňované elektronickým mýtom.

 

Digitálnu diaľničnú známku v Čechách zatiaľ nezaviedli. Po kúpe diaľničnej známky nezabudnite vypísať evidenčné číslo vozidla (ŠPZ) na obidva diely známky. Skontrolujte si, či predajca správne označil deň začatia platnosti známky. Známka bez označenia doby platnosti je neplatná. Väčší diel známky nalepte na pravý dolný okraj predného skla a druhý uschovajte pre prípad kontroly. Za použitie diaľnice bez známky alebo s neplatnou známkou polícia udeľuje pokuty do 5000 Kč / 195 €, v správnom konaní sa však pokuta môže vyšplhať až na 100 000 Kč / 3900 €.   

 

Diaľničné známky kúpite vo všetkých prevádzkach Českej pošty, na čerpacích staniciach, na hraničných priechodoch a na iných miestach poskytujúcich služby pre motoristov. Bližšie informácie o českých diaľniciach nájdete na stránke:  http://www.ceskedalnice.cz

 

Rakúšania spoplatňujú diaľnice i tunely 

Na rakúskych diaľniciach a rýchlostných cestách sú spoplatnené všetky vozidlá, motorky aj karavany do 3,5 tony. Na výber máte klasickú nálepku, ktorú predávajú na šesťtisíc miestach, alebo si môžete kúpiť digitálnu diaľničnú známku on-line. Tá však nadobudne platnosť až 18 dní po zakúpení. Dôvodom je ochrana spotrebiteľa, keďže v lehote 14 dní od onlinového nákupu môžete diaľničnú známku vrátiť. Pre podnikateľov táto lehota neplatí a známka kúpená online je platná okamžite.

 

Rakúšania majú tri druhy diaľničných známok: Desaťdňová 9,20 €, dvojmesačná 26,80 € a ročná 89,20 €. Pre motocykle platí tarifa: Desaťdňová 5,30 €, dvojmesačná 13,40 €, ročná 35,50 €. Pokuta za jazdu načierno je najmenej 120 eur. 

 

Na niektorých úsekoch diaľnic a rýchlostných komunikácií v Rakúsku vyberajú pred tunelmi navyše aj úsekové mýto. Jedná sa o osem úsekov na diaľniciach A 9 Pyhrn, A 10 Tauern, A 11 Karavanky, A 13 Brenner a na rýchlostnej komunikácii S 16 Arlberg. Informácie a eshop diaľničných známok v slovenčine nájdete na adrese: https://shop.asfinag.at/sk

 

 

Maďari majú známky aj pre župy

Úseky ciest s povinnosťou úhrady je možné použiť výhradne s platnou e-známkou. Ak to nestihnete pred vjazdom na spoplatnený úsek, urobte tak najneskôr do 60 minút prostredníctvom elektronickej úhrady. Ako potvrdenie slúži potvrdzujúci oznam.

 

Maďari rozoznávajú štyri tarifné kategórie: D1: motocykle, motorové vozidlá do 3,5 t vhodné na prepravu najviac 7 osôb. D2: tarifná kategória: motorové vozidlá do 3,5 t vhodné na prepravu viac ako 7 osôb. B2: autobusy. U: Návesy a prívesy. Doba platnosti známky je desať dní, mesiac, alebo rok. Pre vozidlá v kategórii D1 v roku 2019 platia ceny: desať dní:  3 500 HUF / 11 €, mesiac 4 780 HUF / 15 €, alebo rok 42 980 HUF / 134 €. V ponuka je aj špeciálna - župná diaľničná známka, ktorá však platí iba v rámci administratívnych hraníc krajov. Za jazdu bez platnej diaľničnej známky hrozia pokuty, ktoré začínajú na výške 14 875 HUF / 46 € a môžu sa vyšplhať až do výšky 59 500 HUF / 185 €. Stránka správcu platobného systému: http://toll-charge.hu

 

Mýtnou bránou do Poľska 

Diaľnice v Poľsku sú pre vozidlá do 3,5 t spoplatnené mýtom, ktoré uhradíte v mýtnych bránach pri výjazde z diaľnice. Poliaci prijímajú platobné aj tankovacie karty, poľský zlotý a eurobankovky za ktoré vydávajú miestnu menu. Častí užívatelia poľských diaľnic môžu pre platbu mýta využívať elektronickú jednotku viaTOLL aj s vozidlom do 3,5 t. Medzi spoplatnené úseky patrí väčšia časť diaľnic A1, A2 a A4. Sadzba poplatku za 1 km diaľnice pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony je 0,10 zlotých / 0,023 €. Cena mýtneho je počítaná podľa prejdených mýtnych brán, takže pre kalkuláciu odporúčame využiť stránky prevádzkovateľa mýtneho systému. https://www.viatoll.pl/sk/osobne-vozidla/sadzobnik-poplatkov-/-platby/sadzobnik-poplatkov