DOGA CARS / Rady pre motoristov / Pravidelná samokontrola vozidla


Pravidelná samokontrola vozidla

Mnoho šoférov sa spolieha len na pravidelné či nepravidelné kontroly svojho vozidla v servise. Intervaly medzi jednotlivými servismi bývajú v tisícoch najazdených kilometrov a preto je nevyhnuté vozidlo samokontrolovať aj medzi týmito servismi. Pravidelná údržba je nenáročná a zvládne ju každý. 

Kontrola oleja a chladiacej kvapaliny

Olej vám bežne menia a dopĺňajú v servise, avšak nie je na škodu raz za čas olej skontrolovať. Mierkou zistíte aktuálne množstvo a v prípade potreby olej jednoducho dolejete. Preto je potrebné vedieť aký druh oleja máte v motore a pre istotu si kúpiť malé balenie z toho istého druhu. V niektorých novších vozidlách si dokážete zmerať olej aj priamo z vozidla cez systém vozidla.

To isté platí o chladiacej kvapaline, ktorú si viete skontrolovať v expanznej nádobke s ryskou. Špecifikáciu chladiacej kvapaliny určuje výrobca a väčšinou ich viete rozlíšiť farbou (ale nie je to pravidlo). Opäť je dobré mať v zálohe chladiacu kvapalinu, ktorá je použitá vo vašom vozidle a v prípade potreby doliať. V prípade potreby môžete doliať aj destilovanú vodu, ale je potrebné dodržať správny pomer.

Netreba zabúdať ani na vodu do ostrekovačov. Vždy je dobré mať v zálohe rezervné balenie, lebo keď vám dôjde v nevhodnej chvíli, môže vám spôsobiť nepríjemné problémy.

Svetlá a smerovky

Nesvieti vám svetlo a zistíte to až po niekoľkých dňoch? Toto sa stáva najmä ak jazdíte len počas dňa. Niektoré automobily vám ohlásia kontrolkou, že vám nesvieti svetlo, ale niektoré nie. Preto je dobré raz za čas skontrolovať všetky svetlá vrátane smeroviek. 

Stierače

Jednoduché na kontrolu a jednoduché na výmenu. Čisté okno je počas nepriaznivých podmienok na nezaplatenie. Kedy vymeniť stierače si prečítate v našom článku.

Pneumatiky

Pravidelne je vhodné kontrolovať tlak v pneumatikách, ktorý ovplyvňuje jazdné vlastnosti, spotrebu, ale aj bezpečnosť. Každé vozidlo má predpísaný odporúčaný tlak, ale približne sa pohybuje na hodnote okolo 2,3-2,5 baru. Nálepku s predpísaným tlakom nájdete na vnútornej strane krytu nádrže alebo na stĺpiku dverí vodiča. Niektoré vozidlá sú vybavené systémom automatického stráženia tlaku v pneumatikách (TPMS) a údaje o tlaku sa vám prenášajú priamo na displej vozidla.

Ďalšou vecou je správny dezén na pneumatikách. Samozrejme dezén nie je potrebné kontrolovať každý týždeň, stačí raz za čas. U letných pneumatikách je zákonom daná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm a u zimných 3 mm. Odporúčame meniť pneumatiky skôr a nečakať kým nedosiahnu minimálnu hĺbku. 

Správanie vozidla

Keď denodenne jazdíte, vaše auto poznáte. Ak sa vám nezdá správanie vozidla alebo počujete nejaký nezvyčajný zvuk, je dobré navštíviť servis. Vždy je lepšie odstrániť malé chyby, než ich nechať prerásť do väčších, ktoré navyše môžu ovplyvniť vašu bezpečnosť, ale aj zaťažiť peňaženku.

Pravidelná samokontrola vozidla by mala byť zaužívaná u každého šoféra. 

Podobné články